Informacje na temat obiektów budowlanych podczas jego cyklu życia ma kluczowe znaczenie w jego utrzymaniu. Dlatego też jednym z obszarów badawczych zespołu ITCE jest wykorzystanie danych GIS (Geographic Information System) oraz modeli BIM (Building Information Modeling) i ich integracja w celu kreowania nowych rozwiązań w branży AEC (Architects/Engineers/Constructors). Prowadzimy również badania z obszaru SHM (Structural Health Monitoring), które służą do badania stanu technicznego obiektu.
Nasze zainteresowania mogą zostać przedstawione przez następujące zakresy tematyczne:
- Opracowanie i wdrażanie algorytmów w postaci dedykowanego oprogramowania w szczególności do przetwarzania i analizy cyfrowych danych pomiarowych (naziemnych i satelitarnych), budowlanych (BIM) i przestrzennych (GIS).
- Przetwarzanie i analiza danych z wykorzystaniem technologii uczenia maszynowego
- Integracja technologii BIM i GIS dla potrzeb inwestycji budowlanych w szczególności inwestycji infrastrukturalnych, w tym zastosowanie technologii GIS do optymalizacji procesów inwestycyjnych oraz tworzenie, koordynacja i zarządzanie informacją z użyciem technologii cyfrowych w budownictwie (BIM)
- Projektowanie i wdrażanie systemów pomiarowych do monitoringu budynków i obiektów inżynierskich, w szczególności rozwiązania klasy SHM
- Elektroniczne Techniki Pomiarowe, Fotogrametria i Teledetekcja inżynierska
- Opracowania z zakresu Geodezji Inżynieryjnej oraz Budownictwa
- Rozpoznanie geoprzestrzenne (GEOINT) które opisuje, ocenia i wizualnie przedstawia cechy fizyczne i działania na Ziemi. Wyniki uzyskanie z pomocą opracowanych algorytmów są wzajemnie odniesione przestrzennie. GEOINT w naszych zainteresowaniach obejmuje rozpoznanie obrazowe i analizę informacji geoprzestrzennych.